O filmie

1999, reż.Ash Brannon, John Lasseter

Kontynuacja kultowej animacji “Toy Story” z 1995 roku. Znów przenosimy się w świat zabawek chłopca o imieniu Andy i obserwujemy co dzieję się w pokoju, kiedy opuści go człowiek. Właśnie wtedy zabawki ożywają i zaczynają wieść pełne przygód, kłótni i żartów życie.
Tymczasem nadchodzi lato. Chudy, ulubieniec chłopca nie może się doczekać wspólnego wyjazdu na obóz kowbojski. Niestety, w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności ręka Chudego zostaje uszkodzona. W takiej sytuacji kowboj nie może towarzyszyć And’yemu i trafia na półkę z uszkodzonymi zabawkami. Jego towarzyszem niedoli i sąsiadem zostaje pingwin o imieniu Czarny. Na domiar złego mama chłopca, zaczyna wspominać, że “zabawki nie są wieczne”. Czy czas kowboja nie tylko w pokoju, ale też w życiu chłopca dobiega końca? Kiedy pewnego dnia “uszkodzony” pingwin trafia na wyprzedaż garażową, zdesperowany szeryf nie daje za wygraną i postanawia uratować nowego kolegę z opresji. Podczas wyprzedaży Chudy zostaje jednak wypatrzony przez Ala McWhiggina i porwany. Na ratunek porwanemu przyjacielowi spieszą jego wierni towarzysze: Buzz Astral, świnka Ham, pan Bulwa i jamniczek Cienki. Zaczyna się pełna przygód i niebezpieczeństw misja ratunkowa. Czy przyniesie ona oczekiwany przez wszystkie zabawki skutek?
Film zyskał uznanie zarówno krytyków filmowych, jak i widzów w różnym wieku. Animacja nagrodzona m.in. Złotym Globem za najlepszą komedię lub musical.