O filmie

2009, reż.Pete Docter

Carl i Ela wiodą po ślubie sielankowe życie. Oszczędzają na spełnienie swojego największego marzenia – podróży do Ameryki Południowej i odnalezienie wodospadu przy Podniebnych Źródłach. Niestety proza życia i pilniejsze wydatki zmuszają ich do rezygnacji z egzotycznych wypraw. Gdy w końcu Carlowi udaje się kupić bilety i zorganizować podróż, jego żona niespodziewanie umiera. Po wielu latach samotny wdowiec dostaje sądowy nakaz do przeprowadzenia się do domu seniora. To wydarzenie staje się impulsem do realizacji dawnego marzenia. Za pomocą setek balonów przerabia swój dom w prowizoryczny sterowiec i niesiony siłą wiatru rusza w kierunku Ameryki Południowej. Przypadkowo pasażerem „na gapę” zostaje rezolutny ośmioletni skaut Russel, pragnący zdobyć odznakę za pomoc starszej osobie.
Po ekscytującym locie do drużyny dołącza dziwaczny ptak i gadający pies. W dżungli wspólnie pokonują własne słabości i przeżywają niesamowite przygody, nierzadko mierząc się z własnymi lękami i przyzwyczajeniami.
„Odlot” to przepiękna opowieść o tęsknocie, wytrwałości i pogoni za szczęściem. Film animowany zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi Oscara, Złotego Globa oraz BAFTA.