O filmie

2012, reż.Mark Andrews

„Merida Waleczna” to nagrodzona Oscarem ® animacja ze studia Walt Disney Pictures o upartej i odważnej przyszłej królowej Szkocji, która za wszelką cenę nie chce utracić swojej niezależności. Znakomity film dla całej rodziny!
Tytułowa Merida nie jest stereotypową księżniczką – gardzi dworską etykietą, potrafi strzelać z łuku, jest odważna i czasem aż nadto porywcza. Jej matka - królowa Elinor- stara się zrobić z niej arystokratkę i wpoić jej królewskie zasady, aby potrafiła w przyszłości objąć tron i godnie reprezentować kraj. To doprowadza do konfliktu między matką a córką. Merida ignoruje pradawne tradycje i nie zamierza zrezygnować ze swojej niezależności i wolności. Aby uniknąć zamążpójścia, podczas królewskiej uczty zbuntowana księżniczka wymyka się z zamku. Szuka pomocy u przedziwnej staruszki, ale przypadkowo jej nieprzemyślane życzenie sprowadza na królestwo klątwę. Merida musi naprawić swoje błędy, zanim będzie za późno…
„Merida Waleczna” została uhonorowana Oscarem w kategorii „najlepszy film animowany”. W polskiej wersji językowej głosu postaciom użyczyły największe gwiazdy z Andrzejem Grabowskim i Dorotą Segdą na czele.